Чому швидко жирніє волосся і як із цим боротися
Головна причина підвищеної жирності волосся — це занадто інтенсивна робота сальних залоз шкіри голови. У нормі вони виробляють невелику кількість сального секрету (себуму), який виконує важливу функцію — зволожує шкіру і захищає її від негативних зовнішніх впливів. Але іноді щось йде не так, і сальні залози починають виробляти занадто багато сала. Це призводить до того, що волосся стає жирним уже наступного дня після миття, а то й раніше. Що з цим робити і як підтримувати свіжу зачіску щодня — розбираємося з експертами Beauty Systema.
Чому волосся швидко жирніє?
Підвищена сальність надає локонам неохайного вигляду і маслянистого блиску. Голова швидко жирниться, а волосся вже до кінця першого дня злипається в окремі пасма-бурульки та потребує миття. Воно швидко втрачає об’єм, не тримає укладку, поводиться неслухняно. Через велику кількість секрету волосся притягує пил, абсорбує в себе запахи і може саме виділяти неприємний аромат. Проблема посилюється від спеки, підвищеної вологості, головного убору.
Атипова секреція негативно позначається і на стані шкіри. Супутніми ознаками нерідко бувають лупа, свербіж, акне, випадання волосся. У більшості випадків відзначається підвищена жирність ще й шкіри обличчя.
Вплив гормональних змін
Активність сальних залоз залежить від гормонів. Особливо андрогенів та естрогенів. Якщо у тебе через щось змінюється гормональний фон, це напевно позначилося на стані волосся. До збільшення сальності найчастіше призводять:
- прийом оральних контрацептивів (або відмова від них);
- статеве дозрівання;
- вагітність;
- менопауза.
Якщо йдеться про природні періоди в житті людини, залишається одне — перечекати, поки гормони не прийдуть в норму.
А ось якщо таких чинників начебто й немає, а сальні пасма є, терміново проконсультуйся з терапевтом або гінекологом. Можливо, лікар запропонує інші оральні контрацептиви замість тих, що ти приймаєш. Або побачить інші причини, які могли б вплинути на гормональний фон і допоможе їх скоригувати.
Неправильний догляд за волоссям
Шампуні, кондиціонери, маски для живлення та глибокого зволоження працюють так: створюють на кожній волосинці найтоншу плівку, що не дає змоги волозі та поживним речовинам швидко випаровуватися. Ця плівка обтяжує волосся. Якщо воно у тебе і так щільне, подібна косметика надасть йому «немитого» вигляду.
Надлишок шкірного сала
Вибирай шампуні та кондиціонери за типом волосся. Після застосування промивай шевелюру не менше 30 секунд, щоб видалити залишки косметичних засобів. Також стеж за тим, щоб вода під час миття не здавалася гарячою. Після процедури треба промити голову прохолодною (кімнатної температури) водою.
Жирним, або сальним волосся стає тоді, коли сальні залози, розташовані на волосистій частині голови, виробляють надлишкову кількість себуму (жиру). Такий стан називають жирною себореєю. Крім жирного волосся людину можуть турбувати лущення, свербіж, випадання волосся, почервоніння та печіння уражених ділянок шкіри. У рідкісних випадках може приєднуватися бактеріальна інфекція і розвиватися грибкове ураження шкіри.
Лікарі-дерматологи і трихологи виділяють кілька варіантів перебігу жирної себореї:
- рідка жирна себорея, яка характеризується тим, що волосся завжди має вигляд сального і набуває специфічного жирного відтінку, пори виглядають розширеними;
- густа жирна себорея, для якої характерне надлишкове випадіння волосся та його надмірна жорсткість, лупа, вугрі тощо.
Домашні методи боротьби із жирністю волосся
Існує безліч різних складів і компонентів, які дають змогу усунути надлишки шкірного сала і допомогти в регуляції роботи сальних залоз. Можна використовувати популярні рецепти або експериментувати в розробці свого власного. При цьому слід розуміти, що, якщо проблема сильно виражена, треба обов’язково звернутися до лікаря-трихолога.
У чому користь натуральних масок для жирної шкіри голови:
- прибирають надлишки себума.
- забезпечують чистоту і свіжість надовго.
- покращують стан і зовнішній вигляд локонів.
- усувають запалення і лупу.
- мають захисні властивості.
Застосування трав’яних настоїв для ополіскування
Якщо волосся почало швидко жирніти взимку, варто спробувати сповільнити виділення шкірного жиру за допомогою трав’яних відварів. Їх втирають у шкіру голови або обполіскують пасма після миття. З цією метою застосовують кропиву, шавлію, кору дуба, польовий хвощ.
Як знизити вироблення шкірного сала?
Коригування раціону харчування
Оптимальна дієта для жирної шкіри — їжа, багата білками, з мінімальним вмістом цукрів і солі, а також зелень, свіжі фрукти й овочі. Навіть невеликий дефіцит вітаміну B2 може стати причиною підвищеного саловиділення. Введи у свій раціон пивні дріжджі, пророщену пшеницю, боби, горіхи, маточне молочко. Та, авжеж, важлива активна гідратація.
Використання спеціальних засобів для себорегуляції
-
Обрати правильний шампунь
До шампуню для жирної шкіри голови обов’язково мають входити себорегулятори, себокоректори та протизапальні компоненти. Допомагають впоратися з надмірною жирністю глина, цинк, ментол і алое.
Ефективні й засоби із саліциловою кислотою, які мають підсушувальну і протизапальну дію. Обираючи шампунь для жирного волосся, зверни увагу на такі моменти:
- Головне завдання такого засобу — зниження активності сальних залоз шкіри, тобто, своєрідна підсушувальна дія. Для того щоб шампунь надавав подібний ефект, до його складу повинні входити саліцилова кислота, сполуки цинку, лимонні екстракти або інші речовини, що регулюють секрецію сальних залоз.
- Ще одна важлива функція — видалення вже наявних на волоссі жирових плівок. Це означає, що обов’язковими компонентами добре промиваючого шампуню шампуню мають бути сполуки, здатні розчиняти жири.
- Нерідко волосся швидко жирніє через запалення шкірних покривів. У цьому разі використовуй шампунь з охолоджувальними і протизапальними властивостями.
- Також не забувай, що жири беруть участь у збереженні вологи в шкірі, фолікулі та волосяному стрижні. Тому, якщо вже ми позбавили волосся цієї жирової плівки, слід подбати про підтримання водного балансу. А найкраще це дасть змогу зробити зволожуючий шампунь та кондиціонер зі зволожувальним ефектом, який потрібно обов’язково використовувати після миття голови.
-
Використовувати додаткові засоби догляду
Одним лише шампунем вирішити проблему не вийде. Ефективним буде застосування терапевтичної лінії для догляду, що включає шампунь, маску і лосьйон для жирного волосся. Такі засоби допомагають регулювати роботу сальних залоз і підтримувати нормальний гідроліпідний баланс шкіри голови.
Для досягнення максимального ефекту в повсякденному догляді використовуються продукти однієї серії. Дуже ефективні скраби, пілінги або шампуні глибокого очищення. Жирній шкірі голови радимо використовувати скраби для шкіри голови один раз на тиждень, пілінги за потреби — 2 рази на тиждень.
-
Сухий шампунь
Чудовим виходом для власників волосся, жирного біля коріння, буде сухий шампунь. Він не тільки не пересушує волосся, а й чудово справляється з надлишками шкірного сала. При цьому — економічний і простий у використанні. Його можна брати з собою і скористатися в будь-який час і будь-якому місці.
Помилки в догляді за жирним волоссям
Часте миття голови
Велика помилка вважати, що шкіра голови стане менш жирною, якщо її рідше мити. Кількість секрету, виробленого сальними залозами, визначається гормонами та генетикою, а не тим, як часто ви миєте голову. Якщо в роботі залоз виник дисбаланс, від того, що ви почнете рідше використовувати шампунь, ситуація не зміниться.
Також на жирність волосся впливають погодні фактори та спосіб життя: під час тренування або в спекотний день посилюється потовиділення. Тому, якщо твоя шкіра є дуже сальною, то краще мити її частіше — раз на два дні. В іншому разі жирна плівка, що скупчилася біля коріння волосся, стане прекрасним живильним середовищем для бактерій, через які з’являється лупа. Але, пам’ятай: щоденне миття голови — також не вирішення проблеми! Такі часті водні процедури з шампунем можуть призвести до того, що волосся стає сухим, ламким і позбудеться свого природного блиску. Нерідко з’являються свербіж, почервоніння, подразнення і як підсумок — лупа.
А ще рекомендуємо взагалі мити голову вранці! Таким простим способом можна домогтися акуратного вигляду зачіски. Річ у тім, що в нічний час сальні залози працюють інтенсивніше, і, помивши голову з вечора, на ранок є велика ймовірність прокинутися із засмальцьованими пасмами.
Якщо волосся біля коріння швидко жирніє і брудниться, важливо ретельно промивати його. З першого разу шампунь змиє засоби для укладки, жир та інші забруднення. А вдруге — матиме терапевтичний вплив. Варто стежити і за температурою води: вона має бути теплою, але не гарячою.
Неправильний вибір засобів для укладання
Однією з головних причин, чому волосся може швидко жирніти, є надмірне або неправильне використання стайлінгових продуктів. Гелі, воски, спреї та інші засоби можуть накопичуватися на шкірі голови та волоссі, притягуючи бруд та пил, що призводить до відчуття жирності. Обмеж використання стайлінгових продуктів. Якщо без них не обійтися, обирай легкі формули, які не обтяжують волосся та легко змиваються. І ще декілька лайфхаків:
- намагайся якомога рідше розчісувати пасма (жінкам із жирним типом волосся краще взагалі уникати активних масажних рухів). Крім того, важливо регулярно промивати гребінець.
- суши волосся без використання фена. У крайньому разі використовуй мінімальний нагрів і холодне повітря.
- під час укладання відмовся від гарячої праски та плойки. Віддай перевагу простим зачіскам без металевих аксесуарів і обтяжливих засобів.
Всі проблеми можна подолати, якщо грамотно підібрати догляд та слідкувати за прогресом із фахівцями. Чекаємо на тебе в Beauty Systema!