Закриті та відкриті комедони — що це таке і як їх позбутися?
Комедони – це досить поширена проблема зі шкірою як у дівчат, так і у чоловіків. Вони з’являються як у підлітковому віці, так і у дорослих людей, навіть з нормальним типом шкіри. Найчастіше турбують людей саме закриті та відкриті комедони на обличчі. Тому вони створюють дискомфорт, впливають на зовнішність і псують настрій. Не варто чекати, що […]

Комедони – це досить поширена проблема зі шкірою як у дівчат, так і у чоловіків. Вони з’являються як у підлітковому віці, так і у дорослих людей, навіть з нормальним типом шкіри. Найчастіше турбують людей саме закриті та відкриті комедони на обличчі. Тому вони створюють дискомфорт, впливають на зовнішність і псують настрій. Не варто чекати, що відкриті і закриті комедони пройдуть самі по собі. Краще відразу визначити причину їх появи і переходити на правильний догляд. У цій статті разом з експертами Beauty Systema розглянемо, що саме викликає комедони, як від них позбутися і запобігти появі нових.
Комедони: що це?
Комедони – це глибинні підшкірні висипання – чорні і білі цятки, що виникли на шкірі внаслідок закупорки пор. Взагалі, комедони на обличчі – поширена проблема перш за все жирного і комбінованого типів шкіри. На тлі надмірної роботи сальних залоз виникає закупорка пор і сальних проток – надлишки себума змішуються з ороговілими клітинами, залишками макіяжу і зовнішніх забруднень, утворюючи собою сальну пробку.
У дерматології виділяють два види комедонів, залежно від глибини їх утворення:
- Відкриті комедони – це звичні чорні цятки – поверхнева закупорка пор шкірним салом, змішаним із зовнішніми забрудненнями та залишками макіяжу. Характерний темний колір відкриті комедони набувають за рахунок окислювальної реакції сальної пробки та кисню.
- Закриті комедони – підшкірні вузли білого кольору, схожі на прищі без гнійного вмісту. Виникають на тлі дисбалансу себорегуляції: коли надлишки себума, змішані з токсинами і ороговілим шаром клітин, блокують глибинні сальні протоки і гирла волосяних фолікул, накопичуються в порах і створюють свого роду ущільнення або кісту – підшкірну сальну пробку.
До речі: запам’ятай: сальні нитки – це нормальний, природний елемент структури шкіри, який не є захворюванням, а комедони (чорні точки) – це результат забивання пор себумом і брудом, що може призвести до виникнення запальних процесів.
Чому і у кого з’являються комедони
Чим активніше виділяється шкірне сало – тим вище ризик закупорки пор і утворення сальної пробки. Чорні комедони можуть зустрічатися також у власників сухого і нормального типу шкіри. Підшкірні білі крапки – найбільш поширені ознаки акне на тлі підвищеної жирності шкіри.
Переважно локалізуються такі недосконалості в Т-зоні обличчя – на лобі, носі та підборідді – областях найбільшого скупчення сальних залоз. Нерідко комедони висипають на спині, плечах і грудях – сальні залози в цих зонах також активні, а пори – розширені.
Причини виникнення комедонів:
- Неправильно підібраний догляд, наприклад, деякі склади косметичних засобів можуть закупорювати пори, а надмірна часта ескфоліація скрабами і пілінгами може порушити гідроліпідну мантію епідермісу, на що шкіра буде реагувати підвищеним виділенням себума.
- Недостатнє або надмірне очищення шкіри.
- Деякі захворювання, наприклад, порушення ШКТ, а також гормональна перебудова організму можуть спровокувати висипання.
- Часті дотики до обличчя брудними руками, що стимулює роботу сальних залоз.
- Неправильне харчування і недотримання питного режиму.
- Деякі косметичні засоби можуть містити в складі компоненти, які закупорюють пори. Якщо шкіра схильна до появи недосконалостей, вибирай косметику з позначкою «некомедогенно» і «для жирної проблемної шкіри».
Як боротися з комедонами?
Лікар-дерматолог в особливо складних випадках може призначити лікування за допомогою антибіотиків і гормональних препаратів. Однак, для базового лікування недосконалостей насамперед потрібно стоншити ороговілий шар дерми. Через нього кількість комедонів збільшується. Для цього використовуються кератолітики: речовини мають пом’якшувальну, очищувальну, антисептичну дію, ороговілий шар видаляється, клітини оновлюються. До них відносяться в основному луги і кислоти.
Саліцилова кислота
Саліцилова кислота (BHA) допомагає усунути комедони будь-якого виду. Косметологи та дерматологи активно використовують її для лікування недосконалостей. Засоби з вмістом кислоти 2–4% підійдуть для обробки шиї, спини та інших уражених ділянок.
Фруктові кислоти
Часто ще рекомендують використовувати склади з фруктовими кислотами АНА. Такі засоби перешкоджають подальшому розмноженню шкідливих бактерій. Стан шкіри поліпшується, а кількість чорних цяток і закритих комедонів зменшується.
Ретинол
Справитися з складними висипаннями допомагає ретинол. Дана речовина частіше міститься в пілінгах та кремах. Може призначатися на тривалий час. Користуватися ним бажано до 6 місяців. Частота нанесення і кількість складу встановлюється дерматологом або косметологом.
Також шукай формули засобів із заспокійливими, матуючими та зволожуючими компонентами, а також формули з вмістом, наприклад, цинку, ніацинаміду, кислот, антиоксидантів, пребіотиків, термальної води.
Правильно доглядати за обличчям також потрібно щодня. Додатково для боротьби з комедонами можна:
- використовувати маски з лікувальним складом;
- застосовувати ензими, скраби і пілінги;
- придбати косметику з антибактеріальною дією;
- додати в раціон антиоксиданти (зелений чай, фрукти, овочі).
Звичайно ж, можна і вдатися до допомоги косметолога. Як правило, це додатковий спосіб боротьби з проблемою, не основний. Список салонних процедур від комедонів:
- Чистка обличчя (механічна, ультразвукова, апаратна);
- Професійні пілінги різного типу і глибини впливу (поверхневий, серединний, глибинний);
- Фототерапія – процедура скорочує акне, згладжує постакне (пігментацію і рубці);
- Біодермабразія або Мікродермабразія (шліфування) – процедури, які борються з гіперкератозом і розширеними порами, покращують мікроциркуляцію, допомагають клітинам шкіри швидше регенеруватися, скорочують постакне, підходять для лікування незапальної форми висипань.
Пам’ятай, що комедони – часто дуже «уперта» проблема, але дотримуючись наведених вище порад, ти зможеш контролювати її. Якщо у тебе залишилися питання або потрібна допомога у виборі косметики та складанні щоденного догляду, швидше пиши нам, і наш косметолог підбере індивідуальний догляд з урахуванням усіх твоїх потреб і побажань. Пам’ятай: краса – це просто і класно!